Branka Radičevića 56, Gospođinci, Vojvodina

Dan roze majica

28.2.2024. je u našoj školi obeležen svetski dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Tim povodom je na ČOS-u obrađivana tema pod nazivom “Dan roze majica”, organizovano je sportsko druženje “Igre bez granica” i zajedničko gledanje filmova na temu borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Priča o Danu roze majica

Širom sveta se poslednje srede u februaru obeležava Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Sve je počelo 2007. godine, kada je grupa aktivista u jednoj kanadskoj provinciji pokrenula inicijativu, nakon što je kanadski učenik Čarls MekNil u školu došao sa roze majicom na sebi i zbog toga pretrpeo ruganje i verbalno nasilje od svojih vršnjaka. Učenik je roze majicu obukao u znak podrške majci, oboleloj od karcinoma dojke. Simbol borbe protiv ove teške i opake bolesti je upravo roze boja. Aktivisti su kupili 50 roze majica i podelili ih njegovim vršnjacima u školi, koji su ih nosili u znak podrške dečaku. Učenici su počeli i sami da dolaze u školu, oblačeći roze majice, koje su tako postale simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja u školama, što se širom sveta obeležava poslednje srede u februaru.